Badanie pola widzenia – perymetria

Badanie pola widzenia jest to bardzo ważne badanie okulistyczne. Zwykle nie wchodzi w zakres podstawowej konsultacji lekarskiej i trzeba je wykonać dodatkowo. Wykonanie badanie pola widzenia jest jednak konieczne w badaniu każdego pacjenta bez względu na to, czy zgłasza on jakieś dolegliwości związane z odczuciem zawężenia pola widzenia, czy nie. Proces widzenia jest tak zabezpieczony w mózgu, że nawet jeśli w jednym oku występują duże ubytki w polu widzenia, drugie oko z prawidłowym polem daje często pełny komfort widzenia, i pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Ma to miejsce w szczególności w jaskrze, gdzie ubytki w polu widzenia początkowo rozwijają się daleko od centrum, i dlatego nie zaburzają widzenia. Czasami wykrycie zmian w polu widzenia pozwala na rozpoznanie choroby z zakresu neurologii lub chorób ogólnych.

Pole widzenia jest to zbiór wszystkich punktów w przestrzeni postrzeganych równocześnie z punktem fiksacji wzroku, czyli punktem, na który skierowana jest oś widzenia. Prawidłowe pole widzenia dla każdego oka rozciąga się: od skroni: 85-100 stopni, od nosa: 55-60 stopni, od góry 45-60 stopni, od dołu: 65-75 stopni. Obwodowe granice mogą być nieco zawężone przez głęboki oczodół, osadzenie oka w oczodole, wysoką nasadę nosa, niski  łuk brwiowy lub opadającą powiekę górną.

Prawidłowe pole widzenia człowieka

Prawidłowe pole widzenia człowieka

Prawidłowe pole widzenia świadczy o:

 1. Prawidłowej czułości siatkówki odbierającej wrażenia wzrokowe w oku,
 2. Prawidłowym przewodzeniu impulsów przez włókna nerwowe biegnące z oka do mózgu,
 3. Prawidłowym funkcjonowaniu kory wzrokowej w płatach potylicznych w mózgu.

Wykrywanie zmian w polu widzenia oraz umiejętność ich interpretacji ma ogromne znaczenie w diagnostyce i monitorowaniu chorób uszkadzających drogę przebiegu impulsów wzrokowych zarówno w oku, jak i w mózgu.

Dowiedz się więcej o analizie wyniku

Badanie pola widzenia jest wykorzystywane w diagnostyce:

 1. Jaskry,
 2. Odwarstwienia siatkówki i innych patologii siatkówki,
 3. Zwyrodnienia plamki żółtej o różnej etiologii,
 4. Zapaleń i zaników nerwów wzrokowych o różnej etiologii,
 5. Zaburzeń w obrębie centralnego układu nerwowego,
 6. Migreny ocznej,
 7. Histerii,
 8. Symulacji

Pole widzenia wykreślone w perymetrii kinetycznej

Klasyczne metody oceny pola widzenia wykorzystują biały znaczek na białym tle (perymetria SAP), niekonwencjonalne metody przydatne w szczególności w diagnostyce jaskry stosują inne niż białe światło znaczki (FDT), które pozwalają na wykrywanie bardzo małych i wczesnych zmian.

Dowiedz się więcej o perymetrii jaskrowej

Badanie pola widzenia trwa kilka do kilkunastu minut, jest bezdotykowe, wymaga koncentracji uwagi, ale możliwe jest robienie przerw na odpoczynek w trakcie badania.