NADCIŚNIENIE OCZNE W KONTEKŚCIE JASKRY
Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe należy do głównych czynników rozwoju jaskry. Pacjenci, u których zostanie ono stwierdzone, powinni regularnie kontrolować jego stan oraz poddawać się badaniom w kierunku jaskry. Samo wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe nie jest jeszcze tożsame z jaskrą, jest tylko najpoważniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju tej choroby. O jaskrze mówi się dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy neuropatii nerwu wzrokowego.
Prawidłowe ciśnienie oczne
Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe mieści się w przedziale 16-21 mm Hg. Jakie są przyczyny podwyższonego ciśnienia wewnątrz oka? Przyczyn może być wiele. Nabłonek rzęsistkowy zdrowego oka produkuje ok. 2 mm3 cieczy wodnistej na minutę. Otworem źrenicznym przepływa ona do komory przedniej, a następnie trafia do kąta przesączania, który odprowadza ją do zatoki żylnej twardówki. Ciśnienie w oku wzrasta na przykład wtedy, gdy kąt przesączania jest zwężony i ciecz nie jest odprowadzana prawidłowo. Innym powodem nadciśnienia może być nadprodukcja cieczy wodnistej przez nabłonek rzęsistkowy. Najprościej mówiąc, wszelkie zachwiania równowagi między produkcją i odprowadzaniem cieczy mogą prowadzić do nadciśnienia ocznego, a to z kolei – do rozwoju jaskry. Nadciśnienie oczne może wynikać też z urazu oka lub być skutkiem innej choroby oczu. Nadciśnienie wewnątrzgałkowe czasami bywa skutkiem ubocznym przyjmowania leków, np. sterydów. Musimy pamiętać jednak, że oprócz nadciśnienia ocznego przyczyn rozwoju jaskry jest więcej i mogą z jej powodu cierpieć także osoby z prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (tzw. jaskra normalnego ciśnienia).
Jak zapobiegać jaskrze?
Jeśli u pacjenta stwierdzono nadciśnienie oczne, powinien on je bezwzględnie często kontrolować u specjalisty jaskrowego, który w razie potrzeby wdroży leczenie, by nie dopuścić do rozwoju jaskry. Leczenie nadciśnienia ocznego nie zawsze wygląda tak samo, lekarz rozpatruje każdy przypadek indywidualnie. Jeśli okulista zaordynuje leczenie na obniżenie ciśnienia wewnątrz oka, czy to w postaci laseroterapii SLT czy w postaci leków, kluczowe dla pacjenta jest ścisłe trzymanie się zaleceń. W przeciwnym wypadku ciśnienie zamiast spadać może rosnąć i uszkadzać nerw wzrokowy. W wielu przypadkach okuliści zalecają samą obserwację, w innych przypadkach zalecają wykonanie zabiegu laserowego SLT. Jak już było powiedziane, w przypadku nadciśnienia ocznego nie ma ustalonych schematów działania – każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.