GCL (GCC) – Analiza warstwy komórek zwojowych gcl metodą tomografii koherentnej
Tomografia GCL, znana też jako GCC, jest bardzo nowoczesną, dopiero od niedawna stosowaną metodą. Bardzo szybko zyskała sobie uznanie specjalistów zajmujących się jaskrą. Jest to badanie, które pozwala często dostrzec nieprawidłowości charakterystyczne dla jaskry już na dość wczesnym etapie choroby, kiedy jeszcze zmian nie pokazują inne badania. Nie oznacza to jednak, że metoda GCL może zastąpić inne, wcześniej znane. Jest natomiast ich cennym uzupełnieniem.
Warstwa komórek zwojowych siatkówki GCL (Ganglion Cell Layer) jest jedną z trzech struktur – obok tarczy nerwu wzrokowego (ONH) i warstwy włókien nerwowych siatkówki (RNFL)) – poddawanych badaniu w diagnostyce jaskry.
U pacjentów z jaskrą stwierdza się zanik komórek zwojowych siatkówki i ich neuronów, co prowadzi do ślepoty. W GCL badaniu poddawany jest obszar plamki, znacznie mniej zmienny osobniczo niż tarcza nerwu wzrokowego i okolica okołotarczowa – to jest jeden z atutów badania GCL. Ponadto grubość siatkówki w okolicy plamki żółtej – standardowo badana w diagnostyce jaskry – zależy przede wszystkim właśnie od grubości warstwy komórek zwojowych, ponieważ warstwy fotoreceptorów i tzw. komórek dwubiegunowych, również występujące w tej okolicy, nie ulegają istotnemu uszkodzeniu w przebiegu jaskry.
Dowiedz się jeszcze więcej…
Zobacz naszą prezentację pt. „Ocena grubości warstwy komórek zwojowych siatkówki w okolicy plamki GCL w diagnostyce jaskry pierwotnej otwartego kąta”.