WYTYCZNE POSTĘPOWANIA W JASKRZE – CZ. 2.
Po omówieniu części pierwszej i drugiej wytycznych pora na trzecią, poświęconą leczeniu. Warto zacytować początek, który jest ścisłą syntezą tego, o co chodzi lekarzowi, gdy w zaciszu gabinetu pochyla się nad pacjentem chorym na jaskrę:
„Celem leczenia jaskry jest utrzymanie funkcji widzenia i zależnej od niej jakości życia.”
Wielokrotnie już to pisałam, ale powtórzę jeszcze raz.
– Celem lekarza jaskrowego nie jest poprawa subiektywnie odczuwanego widzenia pacjenta. Wzrok pacjenta po wizycie się ani nie poprawi, ani nie wyostrzy.
– Celem lekarza jaskrowego nie jest wytworzenie wrażenia większego komfortu u pacjenta. Co więcej, może się zdarzyć, że ordynowane przez lekarza krople zadrażniają spojówki. Przyjmowanie leku jaskrowego może wręcz powodować dyskomfort u pacjenta.
W jaskrze w sposób niedostrzegalny dla pacjenta, dochodzi do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego, „wypustki” mózgu odpowiedzialnej za widzenie. Uszkodzenie to jest nie tylko postępujące, ale i nieodwracalne. Jeśli lekarz nie rozpozna prawidłowo jaskry to nie dobierze odpowiedniego leczenia. Jeśli nie dobierze odpowiedniego leczenia to u pacjenta niezauważalnie, dzień za dniem, godzina po godzinie, coraz szybciej, będą umierać kolejne komórki owej „wypustki”. Pewnego dnia pacjent oślepnie. Celem leczenia jest do tego nie dopuścić.
Lekarz i pacjent mają do dyspozycji trzy opcje terapeutyczne: krople do oczu, zabiegi laserowe i operacje. Jako leczenie pierwszego rzutu najczęściej stosuje się leczenie kroplami i/lub zabieg trabekuloplastyki laserowej SLT. Operacje są zalecane w szczególnych wypadkach. Poszczególne opcje są opisane w wytycznych bardzo szczegółowo i wielokrotnie ujęte w procedury lecznicze.
Tych z Państwa, którzy chcieliby poczytać więcej na temat leczenia kroplami odsyłam do wytycznych lub zapraszam do naszej Bazy Wiedzy, gdzie w tekście Farmakologia w jaskrze opisałam krótko postępowanie w leczeniu farmakologicznym, najczęściej stosowane leki, ich zalety i ograniczenia. Dodam tylko, że wytyczne przestrzegają przed alternatywnymi metodami leczenia jaskry podkreślając, że „W chwili obecnej jedyną udowodnioną metodą leczniczą zabezpieczającą przed utratą widzenia w jaskrze jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.” (Wytyczne…, str. 43). Piszę o tym dlatego, że sporo się ostatnio słyszy o szeroko reklamowanych preparatach, suplementach diety itp. specyfikach, które jakoby hamują rozwój jaskry a nawet działają profilaktycznie. Warto być ostrożnym. W każdym razie bardzo aktualne wytyczne Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, skorelowane z wytycznymi innych liczących się organizacji międzynarodowych tego typu, jasno wskazują na jedyną naukowo potwierdzoną metodę leczenia.
Przejdź do dalszej części tekstu…