NOWOCZESNE PROCEDURY W CHIRURGII REFRAKCYJNEJ
Chirurgia refrakcyjna to dziedzina medycyny, która dynamicznie się rozwija, wprowadzając coraz bardziej zaawansowane technologie do leczenia wad wzroku. Dzięki innowacyjnym metodom, pacjenci mają szansę na poprawę jakości życia i pozbycie się uciążliwych okularów czy soczewek kontaktowych.
Laserowa korekcja wzroku – precyzja i bezpieczeństwo
Laserowa korekcja wzroku to obecnie jedna z najpopularniejszych i najbardziej zaawansowanych metod leczenia wad wzroku. Wykorzystuje ona promienie lasera, które precyzyjnie i bezinwazyjnie modelują rogówkę oka, eliminując w ten sposób krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Laserowe zabiegi okulistyczne cieszą się dużym zaufaniem pacjentów ze względu na ich skuteczność, bezpieczeństwo oraz krótki czas rekonwalescencji. Warto dodać, że chirurgia refrakcyjna wykorzystująca lasery jest w stanie skorygować nawet bardzo zaawansowane wady wzroku, co sprawia, że staje się coraz bardziej popularna na całym świecie.
Metody laserowe dzielą się na: małoinwazyjne metody powierzchniowe oraz - wykonywane za pomocą dwóch laserów, metody głębokie. W Warszawie leczeniem jaskry, ale też między innymi laserową korekcją wzroku, zajmują się specjaliści w naszym centrum okulistycznym.
Do wspomnianych metod małoinwazyjnych zaliczamy:
- PRK (PhotoRefractive Keratectomy i jej nowocześniejsza wersja - TransPRK) - Jest to bezdotykowa procedura, polegająca na usunięciu nabłonka laserem i wymodelowaniu rogówki. Cały zabieg wykonywany jest bez użycia narzędzi chirurgicznych, jest bezbolesny i nie pozostawia blizn.
- EBK (Epithelial Bowman’s Keratectomy) - Podobnie jak PRK, EBK jest metodą powierzchniową. Zabieg rozpoczyna usunięcie nabłonka rogówki przy użyciu specjalnego narzędzia Epi clear, a następnie wymodelowaniu rogówki do pożądanego kształtu. Metodą EBK koryguje się zarówno krótkowzroczność, nadwzroczność, jak i astygmatyzm.
- LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis) - Procedura polegająca na usunięciu nabłonka i wymodelowaniu rogówki za pomocą lasera excimerowego. Metodą LASEK korygowana jest krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
Wśród metod głębokich wymienić warto z kolei:
FemtoLASIK (femto- Laser-Assisted in situ Keratomileusis) - w której wykorzystywane są dwa lasery: femtosekundowy (do wytwarzania płatka) oraz laser excimerowy (do modelowania rogówki);
Presby Max - czyli bi-asferyczną, multifokalną ablację rogówki; Metoda ta stosowana jest u pacjentów ze starczowzrocznością - prezbiopią, która wymaga użycia dwóch laserów: femtosekundowego oraz excimerowego. Obok presbiopii, można tą metodą równocześnie skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm, co pozwala na pozbycie się dwóch par okularów.
Metodą, stosowaną w przypadku osób z bardziej zaawansowanymi wadami wzroku, które nie kwalifikują się do przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku, jest implantacja soczewek fakijnych, polegająca na operacyjnym wprowadzeniu do oka specjalnej soczewki korygującej wadę wzroku.