KIEDY WYKONYWANE JEST USG OCZU?
Jako że wzrok jest jednym z najważniejszych i najmocniej eksploatowanych zmysłów człowieka, konieczne jest jego regularne badanie. Dzięki cyklicznie wykonywanym badaniom kontrolnym można wyłapać różnego rodzaju schorzenia oczu, które na początku nie dają odczuwalnych objawów. Mowa tu na przykład o jaskrze. Jednym z badań diagnostycznych oferowanych przed specjalistów jest USG oka. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która nie sprawia pacjentowi dyskomfortu.
W jakiej sytuacji wykonuje się USG oka i co daje to badanie?
USG oczu pozwala na ocenę stanu oka, a także oczodołu. Dzięki wykorzystaniu aparatu ultrasonograficznego okulista może ocenić strukturę gałek ocznych nawet w sytuacji, kiedy występują utrudnienia pod postacią nieprzezroczystych struktur.
Warto wiedzieć, że technik ultrasonograficznych stosowanych w okulistyce jest kilka. Najbardziej popularna jest ultrasonografia w projekcji B powszechnie znana jasko USG. USG (B) pozwala na uwidocznienie wewnętrznych struktur oka oraz ich ewentualnych nieprawidłowości. Za pomocą tego badania możliwa jest szczegółowa ocena ciała szklistego i ściany gałki ocznej, obejrzenie struktur tylnego odcinka gałki ocznej czy ocena soczewki.
Ultrasonografia w projekcji A, często nazywana biometrią oka, pozwala na ocenę pewnych parametrów gałki ocznej jak na przykład jej długość osiowa, głębokość komory przedniej lub promień krzywizny rogówki. Dzięki temu badaniu lekarz może nanieść korekty (np. przy gałce ocznej wydłużonej w stosunku do standardu) konieczne w innych badaniach, takich jak UBM (dlatego też raz na pewien czas należy wraz z badaniem UBM wykonać także badanie USG A), lecz także np. odpowiednio dopasować moc soczewki wewnątrzgałkowej stosowanej podczas zabiegów.
Trzecim rodzajem ultrasonografii stosowanej w okulistyce jest metoda UBM – ultrabiomikroskopia. Badanie to ma szerokie zastosowanie, więcej szczegółów tutaj.
Czy do USG oczu należy się przygotować?
Do USG oczu nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać – wykonuje się je przy zamkniętych powiekach, na których rozprowadza się żel. Następnie za pomocą specjalnej głowicy lekarz uzyskuje obraz na ekranie ultrasonografu.