CZYM JEST POLE WIDZENIA HFA HUMPHREY?
Zgodnie z definicją pole widzenia jest zbiorem wszystkich punktów w przestrzeni, które są postrzegane jednocześnie z punktem fiksacji wzroku, na który skierowana jest oś widzenia. Samodzielne określenie ubytków w polu widzenia jest niemożliwe. Mózg działa w taki sposób, aby wszelkie ubytki w polu widzenia ignorować, przez co człowiek nie ma możliwości zauważenia zwężenia pola widzenia czy ubytków.
Czym jest pole widzenia HFA Humphrey i na czym polega jego badanie?
W przypadku chorób, które bardzo powoli postępują i pojawiają się bez określonego powodu, nie ma możliwości samodzielnego określenia początku pojawienia się problemów ze wzrokiem. Tego rodzaju schorzeniem jest jaskra. Daje ona objawy, dopiero gdy jest już na znacznym stopniu zaawansowania, a ubytki dotarły już do centrum. Aby wcześniej wykryć tego rodzaju schorzenia, warto regularnie wykonywać badania wzroku, w tym badanie pola widzenia.
Badanie pola widzenia nazywane jest perymetrią. Wykonywane jest przy pomocy specjalnych urządzeń – perymetrów, wśród których złoty standard to HFA – Humphrey Field Analyzer. Perymetria jest jedynym sposobem na wykrycie ubytków w polu widzenia. Perymetria HFA nazywana jest metodą „białe na białym”, ponieważ wykorzystuje białe bodźce z białym podświetleniem tła.
Jak wygląda badanie pola widzenia przy użyciu aparatu HFA?
Pacjent siada na wyznaczonym miejscu, następnie układa głowę na specjalnej podpórce na brodę i czoło. Jedno oko zostaje przysłonięte, natomiast drugie wystawione jest na działanie bodźców o tej samej wielkości i różnym natężeniu światła. Bodźce te prezentowane są w różnych miejscach pola przez krótki okres. Badanie wymaga współpracy pacjenta z okulistą. Pacjent w chwili zauważenia bodźca powinien zasygnalizować to specjaliście, najczęściej poprzez naciśnięcie guzika.
Badanie trwa około 10-20 minut, jest bezbolesne i nieinwazyjne. Wyniki prezentowane są w formie graficznej – wyglądem przypominają mapę w różnych odcieniach szarości. Nasilenie tego koloru oznacza większy ubytek pola widzenia. Tylko odpowiednio wcześnie wykonane badania diagnostyczne są w stanie wykryć pierwsze objawy tej choroby.