CZY JASKRA JEST MOŻLIWA DO WYLECZENIA?
Różne postacie jaskry dotykają nawet 70 milionów osób na całym świecie. W krajach wysoko rozwiniętych (do których należy Polska) jaskra jest drugim najczęstszym schorzeniem wzroku, ale pierwszym naprawdę poważnym. We wczesnym a nawet średniozaawansowanym stadium jaskra może nie wykazywać żadnych objawów, w Europie dotyczy to aż 90% przypadków. Nieleczona może doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Dowiedz się, czy podjęcie leczenia może skutkować wyleczeniem jaskry.
Czy jaskra jest chorobą uleczalną?
Skutków, które jaskra już wywołała u danego pacjenta już cofnąć nie można, co nie oznacza, że nie podejmuje się leczenia. Jaskrę leczy się zachowawczo, celem jest ochrona pacjenta przed pogłębianiem skutków jaskry, to znaczy przed postępowaniem ubytku w polu jego widzenia. Kluczowe jest wczesne zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie terapii. Po wykryciu choroby poza samym leczeniem ważne jest również wyrobienie sobie nawyku regularnej kontroli w terminach zaleconych przez lekarza prowadzącego. W przypadku jaskry nie pomaga stosowanie jakiejś diety, ograniczanie czegokolwiek, przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo.
Leczenie jaskry trwa do końca życia a pacjenci pozostają pod opieką ambulatoryjną lekarza.
Badania okulistyczne: nie tylko dla seniorów
Choć największą grupę ryzyka, jeśli chodzi o jaskrę stanowią osoby po 40. roku życia, badania okulistyczne powinien wykonywać każdy z nas. Również dlatego, że w początkowej fazie jaskra może nie wykazywać żadnych widocznych symptomów. Dlatego regularnie badając oczy możemy być w stanie zareagować w odpowiednim momencie i rozpocząć leczenie nim będzie za późno. Szczególnie, że postępujące spustoszenie wywoływane przez różne postacie jaskry może być nieodwracalne.