Zespół zapalenia błony naczyniowej Fuchsa
Zespół zapalenia błony naczyniowej Fuchsa.
Zespół zapalenia błony naczyniowej Fuchsa lub inaczej heterochromiczne zapalenie ciała rzęskowego Fuchsa jest to przewlekłe, nieziarninujące zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej o podstępnym początku. Typowo pojawia się w wieku dorosłym i dotyczy jednego oka, chociaż może też wystąpić obustronnie w dzieciństwie. Typowe objawy stwierdzane w badaniu okulistycznym to:
- Osady rogówkowe – małe, okrągłe lub gwiaździste, szarobiałe, rozsiane na całym śródbłonku rogówki.
- Ciecz wodnista wykazuje niewielkie przymglenie, nie występują zrosty tylne.
- Zanik zrębu tęczówki nadaje jej matowy wygląd o rozmytej powierzchni,
- Heterochromia (różnobarwnosć) tęczówki związana z zanikiem zrębu tęczówki i jej nabłonka barwnikowego,
- Guzki Koeppego,
- Rumień tęczówki – rubeoza – związany z powstaniem delikatnej sieci nowych naczyń krwionośnych na przedniej powierzchni tęczówki. Nowe naczynia są zwykle kruche i mogą krwawić.
- Niekiedy stwierdza się poszerzenie źrenicy będące rezultatem zaniku zwieracza tęczówki,
- Odczyn zapalny w ciele sklistym,
- Gonioskopia może być prawidłowa, ale można też stwierdzić w kącie komory przedniej obecność drobnych zrostów przednich i neowaskularyzację naczyniową, która jednak nie prowadzi do powstania błony włóknistej zamykającej kąt.
Najczęstszymi powikłaniami zespołu Fuchsa są:
- Zaćma
- Jaskra wtórna- dochodzi do niej w 15 % przypadków na skutek podwyższonego ciśnienia, najpierw przejściowo, potem stale z powodu stwardnienia beleczkowania. Dlatego też chory powinien być badany w kierunku jaskry co 6 miesięcy.
W leczeniu stosuje się leki obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe. Stosowanie kortykosterydów często jest nieskuteczne w leczeniu stanu zapalnego.