TECHNIKI BADANIA SZEROKOŚCI KĄTA PRZESĄCZANIA
Dbanie o nasz wzrok powinno być bardzo ważną sprawą dla każdego z nas. W końcu dobry wzrok pozwala nam funkcjonować na odpowiednim poziomie i cieszyć się wieloma aspektami życia. Właśnie dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić badania pozwalające na sprawdzenie stanu naszego wzorku, a także na wczesne rozpoznanie ocznych schorzeń. Wśród tych chorób szczególną uwagę trzeba zwrócić na jaskrę, czyli postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego. Poznajmy zatem techniki badania szerokości kąta przesądzania – jednego z badań, które pomagają w rozpoznaniu i zapobieganiu rozwoju tej choroby.
Badanie szerokości kąta przesączania – co to?
Badanie, o którym dziś wspominamy to gonioskopia. W gałce ocznej stale wytwarzana jest ciecz wodnista. Opuszcza ona gałkę oczną w miejscu zwanym kątem przesączania, przez który dokonuje się odpływ nadmiaru tej substancji. Jeśli kąt przesączania jest zbyt wąski, a co za tym idzie zakłócony jest odpływ cieczy wodnistej, w gałce ocznej wzrasta ciśnienie, a to z kolei doprowadza do nadmiernego mechanicznego ucisku na włókna nerwowe, a w perspektywie do uszkodzenia komórek nerwu wzrokowego. Gonioskopia służy właśnie do badania kąta przesączania, a dokładniej pozwala ocenić, czy kąt ten jest „otwarty”, tj. wystarczająco szeroki, czy „zamknięty”, a więc zbyt wąski.
Badanie szerokości kąta przesączania – techniki
Mówiąc o rodzajach badania kąta przesączania, warto wspomnieć o najczęściej stosowanej metodzie, czyli tradycyjnym badaniu przy pomocy specjalnej soczewki – gonioskopu. Przeprowadza się ją po znieczuleniu oka i założeniu na powierzchnię rogówki specjalnej soczewki nagałkowej, zwanej trójlustrem Goldmanna. Między okiem a soczewką powinna znajdować się warstwa specjalnego nawilżającego żelu, który chroni rogówkę przed urazem, a przy tym umożliwia uwidocznienie wspomnianego już kąta przesączania.
Czasem jednak ten rodzaj badania nie jest możliwy do zastosowania. Wtedy wykonuje się całkowicie bezinwazyjną gonioskopię cyfrową AS-OCT, która dodatkowo pozwala na niezwykle precyzyjną ocenę i obrazowanie kąta przesączania.