JAKIE CZYNNIKI ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO ROZWOJU JASKRY?
Jaskra to choroba oczu, która może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Warto poznać czynniki zwiększające ryzyko jej rozwoju, aby świadomie dbać o zdrowie swoich oczu i unikać niebezpiecznych konsekwencji.
Czynniki genetyczne i wiek
Czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w rozwoju jaskry. Osoby, których krewni pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo) cierpią na tę chorobę, mają większe prawdopodobieństwo zachorowania. Dlatego ważne jest przeprowadzenie badań okulistycznych w przypadku występowania jaskry w rodzinie. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na ryzyko rozwoju jaskry jest wiek pacjenta. Ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się po 35. roku życia. Przynajmniej od tego czasu wykonuj regularne badania specjalistyczne w kierunku tej choroby. Regularne badania okulistyczne są kluczowe dla wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia jaskry. Warto wiedzieć, że niewiele jest placówek, w których można takie badania zrobić.
Czy styl życia ma wpływ na rozwój jaskry?
Otóż nie. Przynajmniej jak dotąd nie ma poważnych doniesień na temat istnienia zależności pomiędzy jaskrą i stylem życia, z wyjątkiem stresu. Przewlekły stres rzeczywiście prowadzi do rozwoju jaskry. Inne naukowo potwierdzone czynniki zwiększające ryzyko jaskry to między innymi: krótkowzroczność, problemy z krążeniem, niskie ciśnienie tętnicze krwi, zimne ręce i stopy, migreny obecnie i w przeszłości. Jeśli masz choćby niektóre z tych objawów nie odkładaj wizyty w poradni jaskrowej. Tylko profilaktycznie wykonywane badania specjalistyczne, mogą pomóc w uniknięciu niebezpiecznych konsekwencji tej przewlekłej choroby oczu. Pamiętaj: o profilaktyce mówimy, gdy działamy przed pojawieniem się objawów. Po pojawieniu się objawów jaskrę też się leczy, ale rokowania są gorsze, a leczenie bardziej kosztowne.