Zespół suchego oka
Łzy nawilżają gałkę oczną, oczyszczają ją z bakterii i kurzu a także umożliwiają ostre widzenie. Zaburzenie wydzielania łez może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu suchego oka. Suche oko to dolegliwość wywołana niedostatecznym łzawieniem albo nadmiernym parowaniem filmu łzowego.
Objawy
Typowymi objawami zespołu suchego oka są podrażnienie oczu, uczucie “piasku pod powiekami” lub ciała obcego, swędzenie, drapanie, zaczerwienienie, uczucie zmęczenia i obrzęk powiek. Niekiedy suchemu oku towarzyszy pogorszone widzenie, ból, światłowstręt. Objawy nasilają się przy rzadkim mruganiu, podczas pracy przy komputerze, przebywaniu w klimatyzowanym, zakurzonym lub zadymionym pomieszczeniu.
Przyczyny i skutki
Wśród możliwych przyczyn suchego oka wymienić należy:
- Rzadsze mruganie wywołane wpatrywaniem się w ekran komputera lub telewizora, a także długotrwałym czytaniem lub prowadzeniem samochodu,
- Częste przebywanie w pomieszczeniach o suchym powietrzu, klimatyzowanych, zakurzonych lub zadymionych,
- Powikłania w wyniku stosowania soczewek kontaktowych,
- Skutki uboczne zażywania niektórych leków,
- Stres, zmęczenie, niedobór snu,
- Wiek po 40 roku życia,
- Przewlekłe choroby i powikłania po zabiegach chirurgicznych w obrębie rogówki.
Suche oko jest bardziej podatne na infekcje. Niedobór filmu łzowego ułatwia penetrację oka przez mikroorganizmy chorobotwórcze: grzyby, bakterie i wirusy.
Diagnostyka i leczenie
Najbardziej rozpowszechnioną, prostą i skuteczną metodą diagnostyczną w zespole suchego oka jest test Schirmera. Polega na umieszczeniu pod powiekami specjalnych paseczków z bibuły z podziałką, która wskazuje ilość łez wytwarzanych w każdym oku. W zależności od wyniku lekarz decyduje o dalszym postępowaniu. Test trwa 5 minut.
Leczenie polega przede wszystkim na regularnym uzupełnianiu filmu łzowego poprzez zakraplanie tzw. sztucznych łez. Wybór preparatu należy do lekarza lub farmaceuty ale warto zwrócić uwagę, czy proponowane krople zawierają konserwanty ponieważ niektórzy pacjenci, zwłaszcza alergicy i osoby stosujące soczewki kontaktowe mogą ich nie tolerować.
Inwazyjną metodą leczenia zespołu suchego oka jest laserowy zabieg trwałego lub czasowego zamknięcia kanalików. Nie jest to jednak w pełni bezpieczna metoda, może powodować powikłania.
Najlepszą metodą postępowania z suchym okiem jest wyeliminowanie przyczyny: częstsze mruganie, o ile to możliwe ograniczanie czasu spędzanego przed monitorem i w przegrzanych, zadymionych lub klimatyzowanych wnętrzach, regularny odpoczynek, sen. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny przemyśleć ich zamianę na okulary.