Męty w ciele szklistym

Męty w ciele szklistym

Męty w ciele szklistym (szklistce) wymieniane są wśród najczęstszych przyczyn zaburzeń widzenia u osób dorosłych. Pacjenci opisują je jako cienie, plamki, mroczki, nitki lub nawet robaczki, które uwidaczniają się podczas patrzenia na jasne powierzchnie, np. czyste, błękitne niebo. Choć zmętnienie ciała szklistego samo w sobie zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, może być objawem towarzyszącym innym chorobom oczu.

Czym są męty w ciele szklistym?

Zmętnienie ciała szklistego (myodesopsia) może być bardzo uciążliwe, jednak najczęściej nie stwarza ryzyka całkowitej utraty wzroku. Dostrzegane przez pacjenta punkty, cienie, chmury czy pasma, które poruszają się pod wpływem ruchu gałki ocznej to w znakomitej większości skupiska włókien kolagenowych w ciele szklistym. Pojawiają się one z wiekiem, w wyniku zmian degeneracyjnych szklistki, powodowanych szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz przyłączaniem się cząsteczek glukozy do włókien kolagenowych. W efekcie wzrasta ilość połączeń kolagenowych w szklistce, a jednocześnie włókna skracają się, skręcają i zbijają w konglomeraty.

Pojawienie się mętów w ciele szklistym może mieć też inne podłoże. W przebiegu retinopatii cukrzycowej, a także u osób zmagających się z nadciśnieniem lub wysiękową postacią zapalenia plamki żółtej, męty mogą powstawać w wyniku spontanicznych wylewów krwi. Inną przyczyną mogą być wysięki w zapaleniu wewnętrznych warstw gałki ocznej lub nerwu wzrokowego oraz ropne zapalenie ciała szklistego. Ponieważ wymienione schorzenie wymagają niezwłocznego wdrożenia odpowiedniej terapii, mętów nigdy nie należy ignorować. Zwłaszcza jeśli pojawiają się nagle, w dużych skupiskach i towarzyszą im błyski w oku, wskazana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem okulistą.

Diagnostyka i leczenie zmętnienia ciała szklistego

W diagnostyce okulistycznej pacjentów zgłaszających się z problemem zmętnienia ciała szklistego ważny jest dokładny wywiad i wykonanie poszerzonego pakietu badań. Oprócz badania lampą szczelinową, które pozwala lekarzowi dostrzec największe zmiany zwyrodnieniowe, konieczne jest wykonanie USG oka. Badanie ultrasonograficzne na sprzęcie wysokiej jakości pozwala diagnoście na stwierdzenie lub wykluczenie poważnych patologii ciała szklistego, takich jak np. krwotoki lub tylne odłączenie ciała szklistego.

Sposób leczenia zmętnienia ciała szklistego zawsze musi być dostosowany do stanu i potrzeb pacjenta. W najcięższych przypadkach, gdy męty są dostrzegane bardzo często lub stale, osiągają znaczne rozmiary i występują w dużym zagęszczeniu, utrudniają czytanie lub prowadzenie samochodu, pacjenci kierowani są do leczenia chirurgicznego (witrektomia). Zabieg polega na bezpośrednim usunięciu złogów z ciała szklistego gałki ocznej. Mniej inwazyjnym sposobem leczenia, zalecanym w przypadkach o średnim nasileniu dolegliwości jest witreoliza (odparowanie zmętnień w szklistce), wykonywana z użyciem narzędzi laserowych. W przypadkach o niewielkim nasileniu objawów nie stosuje się inwazyjnych metod leczenia, terapia koncentruje się na zahamowaniu rozwoju dolegliwości. Pacjentom zaleca się urozmaicenie diety lub przyjmowanie suplementów unieszkodliwiających wolne rodniki i hamujących degenerację włókien kolagenowych.

 

Oko zdrowe:Oko zdrowe

 

Męty w ciele szklistym:Męty w ciele szklistym