Kapsulotomia

Kapsulotomia to zabieg laserowy stosowany w zaćmie wtórnej, która jest powikłaniem po operacji zaćmy.

Szacuje się, że zaćma wtórna to dotyczy około 20% pacjentów, którzy byli operowani na zaćmę. Powikłanie to polega na zmętnieniu tylnej torebki soczewki, którą w trakcie pierwszej operacji pozostawia się w oku po to, aby w niej umieścić implant. Z czasem, w ciągu miesięcy lub nawet lat, najczęściej w przebiegu niektórych chorób (cukrzyca, stany zapalne i inne) lub urazów, może dojść (i dochodzi w 1/5 przypadków) do zmętnienia torebki tylnej.

Szybkim, skutecznym i względnie niedrogim sposobem usunięcia zaćmy wtórnej jest kapsulotomia tylna. Wykonuje się ją ambulatoryjnie przy użyciu lasera neodymowego. Jest to zabieg bezpieczny.

Wykonuje się go tylko raz w danym oku, kapsulotomii się nie powtarza.

Zabieg kapsulotomii tylnej

Przed zabiegiem lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i znieczula powierzchnię oka kroplami, a następnie zakłada na oko specjalną soczewkę nagałkową, powiększającą laserowany obszar i uniemożliwiającą mruganie. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielki otwór w centralnej części torebki tylnej. Zabieg jest krótki i bezbolesny, natomiast po nim pacjent jeszcze przez pewien czas będzie odczuwał dyskomfort spowodowany olśnieniem i nieco zaburzonym widzeniem. Po kilku godzinach wraca ostre, poprawione widzenie.

Pacjent powinien być przynajmniej dwukrotnie skontrolowany po zabiegu: pierwszy raz po godzinie od wykonania zabiegu, następnie w pierwszej dobie. Lekarz może też przepisać pacjentowi leki antybiotykowe oraz dać dodatkowe zalecenia (np. unikanie wysiłku fizycznego przez pewien czas po zabiegu).