Światowy tydzień jaskry – Polscy okuliści kontra jaskra

Światowy tydzień jaskry – Polscy okuliści kontra jaskra

W sobotę 18 marca 2017 roku w całej Polsce odbędzie się akcja „Polscy okuliści kontra jaskra”. Akcja ta jest kulminacyjnym momentem trwającego od 12 do 18 marca Światowego tygodnia jaskry. Organizują ją Polskie Towarzystwo okulistyczne oraz Sekcja Jaskry PTO. Tego dnia w kilkuset klinikach oraz poradniach okulistycznych w całym kraju będzie można bezpłatnie wykonać badania przesiewowe w kierunku jaskry.

Dlaczego jaskra jest tak poważnym problemem?

Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu. Szacuje się, że choruje na nią aż 750-800 tys. osób w całej Polsce. Nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty, tymczasem w pierwszym stadium, tzn. w takim, w którym możliwe jest jeszcze zahamowanie postępu jaskry, często nie daje żadnych wyraźnych objawów, a jej wykrycie jest możliwe tylko w trakcie specjalistycznego badania okulistycznego. Niestety jaskry nie można całkowicie wyleczyć, jednak dzięki wczesnemu wykryciu, w istotny sposób można ograniczyć jej postępowanie. Dlatego też regularne badanie wzroku, niezależnie od naszego wieku jest tak ważne. Jaskra bowiem może występować u osób w każdym wieku u kobiet i mężczyzn.

Do kogo skierowana jest akcja?

Akcja „Polscy okuliści kontra jaskra” jest skierowana do wszystkich pacjentów, którzy chcieliby wykonać badania przesiewowe w kierunku jaskry. Z informacji przekazanej przez dr n. med. Barbara Polaczek-Krupa z warszawskiej przychodni Okulistycznej na ulicy Targowej 2: Centrum Okulistyczne Jaskra  bierze udział w akcji PTO i również będziemy wykonywali bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób, które  przez co najmniej rok nie badali się u okulisty i nie mają rozpoznanej jaskry. Badania będą przeprowadzane od godziny 9 do 15. Przed zgłoszeniem się na wizytę prosimy o telefoniczny zapis pod nr 22 252 22 00, pobranie, wydrukowanie i wypełnienie udostępnionej na stronie PTO ankiety dotyczącej ogólnego stanu zdrowia oraz wcześniejszej leczonych chorób okulistycznych. Usprawni to nam pracę, dzięki czemu tego dnia będziemy mogli przebadać większą liczbę pacjentów.